Ar vitaminai suteiks daugiau energijos?
Dauguma žmonių neteisingai supranta vitaminų vaidmenį teikiant energiją. Tiesą sakant, dauguma žmonių apskritai neteisingai supranta vitaminų vaidmenį.
Svarbu prisiminti, kad tam tikri vitaminų kiekiai yra būtini, tačiau didesni jų kiekiai yra toksiški. Kitaip tariant, optimalios sveikatos ir energijos palaikymui reikia pakankamo kiekvieno iš pagrindinių vitaminų kiekio, tačiau papildomų vitaminų vartojimas nesuteiks papildomos naudos ir iš tikrųjų gali pakenkti.
Svarbu apie energinius vitaminus galvoti taip pat, kaip galvojate apie maistą energijai gauti, o ne kaip apie kofeiną. Jei negausite pakankamai maisto, būsite išsekę, tačiau tolesnis valgymas pasisotinus neduos jokios papildomos naudos ir gali būti nenaudingas. Tas pats pasakytina ir apie vitaminus.
Vitaminai energijai
Tai, kad vitaminai neveikia taip, kaip kofeinas, nereiškia, kad jie nėra naudingi energijos suteikimui. Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl žmonėms trūksta taip trokštamos gyvybingos energijos, yra ta, kad jiems trūksta keleto pagrindinių vitaminų, kurie skatina tinkamą ląstelių funkcionavimą. Kai šių vitaminų trūksta, organizmas veikia daug mažiau efektyviai, todėl dažnai pasireiškia išsekimas ir nuovargis.
Todėl pašalinus šiuos trūkumus galima labai pagerinti energijos lygį.
Energijos vitaminai
Toliau pateikiami kai kurie vitaminai, kurie greičiausiai didina energijos kiekį. Šių vitaminų trūkumas dažnai lemia itin žemą energijos lygį, todėl jų trūkumo pašalinimas padarys stebuklus ir padidins natūralų energijos lygį.
1. Vitaminas C
Vienas pirmųjų vitamino C trūkumo požymių yra nuovargis, kurį dažnai lydi sąnarių ir raumenų skausmai. Kai trūkumas tampa vis didesnis, kartu su dar didesniu nuovargiu, o galiausiai skorbutu ir net mirtimi, paprastai labai sumažėja svoris. Vitamino C trūkumas gana dažnas tiems, kurie maitinasi skurdžiai, iš perdirbtų maisto produktų, kuriuose mažai vaisių ar daržovių. Jis taip pat yra sveikatos ir svorio metimo entuziastų, besilaikančių labai mažo angliavandenių kiekio arba ketogeninės dietos, kai ribojamas vaisių ir daržovių vartojimas, problema.
Kaip aprašyta šiame straipsnyje apie vitaminą C, tyrimai parodė, kad daugeliui žmonių trūksta vitamino C, o jo papildai gali sumažinti širdies ligų riziką ir pailginti gyvenimą žmonėms, kuriems jo trūksta.
Jei dar kasdien nevalgote vaisių ir daržovių, vitamino C papildai beveik neabejotinai pagerins sveikatą ir gali padidinti energijos kiekį.
2. Vitaminas B12
Vitamino B12 labai dažnai trūksta vegetarams ir veganams, nes beveik visi maisto produktai, kuriuose yra vitamino B12, yra gyvūninės kilmės. Kaip pabrėžiama kitame straipsnyje, specialiai skirtame vitamino B12 funkcijai, B12 trūkumas dažnai sukelia lėtinį nuovargį, sumažėjusią pažinimo funkciją, depresiją ir nerimą.
Daugumai žmonių, kurie sąmoningai nevengia mėsos, vitamino B12 netrūksta, todėl tikriausiai nereikia nerimauti. Tačiau vegetarai turėtų pasirūpinti, kad reguliariai gautų kiaušinių ir pieno, o veganai turi papildyti vitamino B12 atsargas arba gauti B12 praturtintų maisto produktų.
Tačiau įdomu tai, kad B12 galima vartoti itin dideliais kiekiais ir jis nėra toksiškas. Tai reiškia, kad sveiko vartojimo intervalas yra labai didelis. Kai kuriems žmonėms, vartojantiems didelius kiekius vitamino B12, padidėja energijos kiekis, nors šis poveikis nėra visuotinis ar kliniškai įrodytas. Kadangi toksiškumo nėra, galite trumpai paeksperimentuoti su B12 papildais ir pažiūrėti, ar pastebėsite padidėjusį energijos kiekį.
3. Vitaminas D
Vitamino D trūkumas siejamas su depresija, nuovargiu ir daugeliu kitų sveikatos problemų. Dėl sėslaus gyvenimo būdo ir darbo uždarose patalpose šiuolaikinėje visuomenėje vitamino D trūkumas yra labai paplitęs. Kai kurių tyrimų duomenimis, jo trūksta beveik 50 procentų JAV gyventojų, o net 80 procentų žmonių negauna optimalaus jo kiekio.
Jei dažnai vidury dienos negaunate saulės ir kai kurių vitamino D turtingų maisto produktų, pavyzdžiui, riebios žuvies, kiaušinių, pieno produktų ir organų mėsos, pavyzdžiui, kepenų, vertėtų papildyti vitamino D atsargas, kad pašalintumėte nuovargį ir dėl įvairių kitų sveikatos veiksnių. Geriausia taisyklė – 2000-4000 TV per dieną.