Kur naudojamas cinkas

Cheminis elementas cinkas (Zn) yra būtinas šiuolaikiniam gyvenimui. Jis yra pagrindinis rūdinis mineralas pasaulyje, 23-ias pagal paplitimą elementas Žemės plutoje ir ketvirtas tarp visų pasaulyje gaminamų metalų (po geležies, aliuminio ir vario). Kambario temperatūroje cinkas yra šiek tiek trapus metalas, o po oksidacijos jis įgauna sidabriškai pilkšvą išvaizdą. Jo panaudojimo sritys labai įvairios – nuo metalo gaminių iki gumos ir vaistų, tačiau pagrindinė cinko paskirtis – cinkuoti plienines ar geležines detales.

Cinkavimas

Foto iš zinc metal powder

Cinkas, veikiamas oro, natūraliai sudaro pasyvacinį sluoksnį. Susidaro plonas cinko oksido sluoksnis, kuris stabdo metalo koroziją (cinkavimas). Cinkavimas neleidžia plienui ar geležiai, kuriuos jis padengia, rūdyti. Be to, cinkavimas turi daug kitų privalumų, pvz:

ilgesnis tarnavimo laikas: Tikimasi, kad cinkuoto pramoninio plieno gabalas įprastoje aplinkoje tarnaus daugiau nei 50 metų, o esant dideliam vandens poveikiui – 20 metų.
Ilgaamžiškumas: Cinkuotas gaminys yra patvaresnis ir patikimesnis už nebaigtus metalo gaminius.
Ekonomiškumas: Cinkuotas plienas pristatytas iš karto paruoštas naudoti, jo nereikia papildomai ruošti paviršiaus, tikrinti, dažyti ar dengti, todėl įmonė sutaupo išlaidų.
Labiausiai paplitęs cinkavimo būdas yra karštasis cinkavimas, kai plienas ar geležis panardinami į išlydyto cinko baseiną, kuriame palaikoma maždaug 860 laipsnių F temperatūra. Ištraukus metalą iš vonelės, jis reaguoja į atmosferos poveikį ir grynas cinkas susimaišo su deguonimi, sudarydamas cinko oksido sluoksnį. Toliau cinko oksidas reaguoja su anglies dioksidu ir susidaro cinko karbonatas, kuris sudaro galutinę apsauginę medžiagos dangą. Atpažįstamas karštai cinkuotos medžiagos požymis yra kristalinį paviršių primenantis raštas, kartais vadinamas „spanguole”. Tai dažniausiai pastebima neapsaugotuose metaliniuose įrenginiuose – nuo rankinių turėklų iki komunalinių šviestuvų.

Kiti cinko metalo naudojimo būdai

Energijos saugojimas
Akumuliatorių elektrolitas: Kadangi cinko cheminė sudėtis yra vandens pagrindu, todėl jis negali išlaikyti ugnies, jis yra saugesnis ir nekelia terminio pabėgimo pavojaus, dėl kurio gali kilti gaisras. Kompanija „Noah Chemicals” sėkmingai bendradarbiavo su vienu iš pagrindinių akumuliatorių prekės ženklų, kad sukurtų kalio hidroksido elektrolitą kaip suspensinę medžiagą, leidžiančią išlaikyti cinką gelio pavidalo.
Akumuliatorių elektrodai
Cinko jonų baterijos: Cinko jonų akumuliatoriai yra saugesni, pigesni ir ilgaamžiškesni už ličio akumuliatorius. Be to, cinko jonų akumuliatoriams naudojamos žaliavos yra gerokai gausesnės nei ličio jonų akumuliatoriams.
Cinko junginiai
Trys ketvirtadaliai viso cinko sunaudojami kaip metalas, visų pirma cinkuotas metalas, o likęs ketvirtadalis – kaip cinko junginiai, ypač gumos, chemijos, dažų ir žemės ūkio pramonėje.
Automobiliai
Cinko lydiniai dažnai naudojami kaip cinkuoto plieno dangos. Transporto priemonių plieninių dalių ir komponentų cinkavimas padeda išvengti korozijos.
Cinkuotos skardos stogai
Medicinos pramonė
Cinko lydiniai naudojami medicinos prietaisams, nes cinkas laikomas saugiu aplinkai.
Statyba ir pastatai
Cinko lydiniai naudojami visoje statybų pramonėje įvairiems gaminiams ir taikymams. Jis gali būti naudojamas kaip lydmetalis, buitinė armatūra ir kaip stogo dangos bei apdailos gaminių danga.
Jūrų pramonė
Cinko lydiniai dažnai naudojami kaip apsauginiai anodai jūriniuose laivuose ir kitose srityse, kurios bus veikiamos sūraus vandens aplinkos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *