Dantų implantai – kas lemia sėkmę ir nesėkmę

Dantų implantai pacientams pristatomi kaip tobuli arba beveik tobuli trūkstamų dantų pakaitalai. Retai kada jie informuojami apie riziką ir konsultuojami dėl nesėkmių dažnumo. Procedūros gali turėti rimtų pasekmių ir nėra tobulos. Implantai gali sugesti ir sugenda. Pacientai turi būti išsamiai informuoti apie riziką ir suprasti, kad dantų implantai gali sugesti. Tinkamai suplanavus, implantų įsriegimas yra labai nuspėjamas, saugus ir sukuria pacientams funkcinį ir estetinį rezultatą, Dantų gydymas išsimokėtinai.

Dantų implantai nuo jų atsiradimo 1950 m. nuėjo ilgą kelią. Dantų implantų technologija keičiasi neįtikėtinai sparčiai. Pritaikant kiekvieną naują technologiją, dantų implantavimo sėkmė paprastai gerėja. Kartais rinkoje atsiranda technologija, kuri dažniausiai yra puiki rinkodara ir arba nepagerina sėkmės, arba iš tikrųjų ją apsunkina. Laimei, taip nutinka ne taip jau dažnai.

Taigi kas lemia dantų implantų nesėkmę ? Yra keletas veiksnių, dėl kurių padidėja dantų implantų nesėkmės rizika. Deja, kai kurių rizikos veiksnių išvengti neįmanoma, todėl, remiantis įvairiais tyrimais, dantų implantų sėkmė siekia apie 90-95 % (iš tikrųjų šis skaičius yra artimesnis 95 %). Kaip ir ilgųjų kaulų lūžių atveju, net ir geriausiai aproksimuojant lūžį ir esant dideliam nejudrumui, kai kurie lūžiai tiesiog neužgyja nuėmus gipsą. Įvyksta arba nesuaugimas (tai reiškia, kad gijimas niekada neprasidėjo), arba fibrozinis sukibimas (vietoj kaulo tarp abiejų lūžio pusių yra randinis audinys). Priklausomai nuo lūžio tipo, vietos ir paciento, nesuaugimas ir fibrozinis susijungimas pasitaiko maždaug 5 % atvejų. Tai panašu į dantų implantų nesėkmių dažnį.

Tie patys lūžio gijimo principai sutampa su implanto gijimu. Norint, kad implantas sėkmingai osteointegruotųsi, reikia gero kaulo priartėjimo prie implanto paviršiaus ir nejudrumo laikotarpio. Oseointegracija reiškia, kad kaulas priėmė implantą ir įsitvirtino aplink jį. Kaip matote, implantų nesėkmių dažnis panašus į netinkamai gyjančių lūžių dažnį. Gali sutrikti kaulo osteointegracija (panašiai kaip nesuaugimo atveju), o vietoj kaulo aplink implantą susidaro fibrozinė inkapsuliacija (panašiai kaip fibrozinė jungtis kaulų lūžių atveju).

Tačiau tam tikros būklės, kurios didina implanto gedimo riziką, yra blogai kontroliuojamas diabetas, kai kurie kaulų medžiagų apykaitos ir įgimti sutrikimai, tam tikri vaistai, pavyzdžiui, gliukokortikoidai (prednizonas), imunosupresantai ir bisfosfonatai (Zometa, Fosamax, Actonel, Boniva ir kt.) Be to, rūkymas ir blogi higienos įpročiai gali padidinti implanto gedimo riziką. Žmonės, turintys šių sutrikimų ir (arba) vartojantys šiuos vaistus, turėtų į tai atkreipti savo implantologo dėmesį, kad būtų galima pritaikyti gydymo planą, atitinkantį jų poreikius ir sveikatos būklę.

Yra ir kitų veiksnių, dėl kurių gali padidėti dantų implantų gedimo rizika. Implantai gali sugesti ankstyvojoje gijimo fazėje arba vėlyvojoje. Ankstyvuoju gedimu būtų laikomas bet kuris laikas iki osteointegracijos (gijimo fazė) arba tuo metu, kai prie implanto tvirtinamas vainikėlis. Vėlyvasis gedimas apibrėžiamas kaip bet kuris laikas po to, kai implantas su danties funkcijomis jau veikia.

Veiksniai, galintys sukelti ankstyvą gedimą, yra šie:

Šis gedimo tipas pasireiškia netrukus po to, kai implantai įdedami. Juos gali sukelti:

kaulo perkaitimas operacijos metu (paprastai dėl nepakankamai gero drėkinimo)
per didelė jėga įdedant implantus (dėl per daug tvirtai prigludusių implantų kaulas iš tikrųjų gali rezorbuotis)
nepakankama jėga įdedant implantus (per laisvai prigludę implantai neišlieka nejudrūs ir tinkamai negydomi)
užterštas implantas
infekcija
užteršta osteotomija
osteotomijos vietoje yra epitelinių ląstelių (jungiamasis audinys arba randinis audinys užpildo lizdą aplink implantą vietoj kaulo)
prasta kaulo kokybė
per didelės jėgos osteointegracijos metu (gijimo metu implantas neveikia, yra judrus, todėl kaulas neprisitvirtina prie implantų)
prastas pooperacinių vaistų ir (arba) nurodymų laikymasis
kitos retos priežastys, pavyzdžiui, implanto atmetimas dėl alergijos titano lydiniui.
Vėlyvieji gedimai paprastai būna susiję su prasta paciento higiena. Pacientai dažnai praranda dantis dėl prastos priežiūros, o kai kuriems šis įprotis tęsiasi nepaisant implantavimo operacijos. Kartais implantas tiesiog perkraunamas. Kai kuriems pacientams būdingos didesnės kramtymo jėgos, todėl jiems galėjo prireikti daugiau implantų, kad jėgos pasiskirstytų harmoningiau. Dėl šoninių jėgų implantai gali vėlai sugesti. Implantai, kaip ir dantys, mėgsta būti apkrauti tiesiai į viršų ir į apačią – tai vadinama ašine apkrova. Kai dantys ir ypač implantai apkraunami tangentiškai arba šoniškai, jie susilpnina aplink save esantį kaulą ir pradeda gesti. Kitas veiksnys – blogai suplanuotas implanto įdėjimas, netinkamas implanto įdėjimas ir (arba) blogai suprojektuotas danties, dantų ar prietaiso protezas. Taigi yra daugybė priežasčių, dėl kurių implantai gali sugesti. Kai kurias jų galima kontroliuoti ir išvengti, o kai kurių – ne. Taigi kaip pacientas gali geriausiai apsidrausti savo šansus ir sumažinti implanto gedimo riziką? Didžiausia pagalba, kurią gali padaryti pacientai, yra laikytis vaistų ir nurodymų prieš procedūrą ir po jos. Antroji – pasinaudoti proga ir mesti rūkyti.

Tačiau labiausiai kontroliuojamas veiksnys, padedantis užtikrinti geriausią sėkmės galimybę, yra tinkamo chirurgo ir plombavimo odontologo paieška. Susiraskite implantuojantį chirurgą, kuriam puikiai sekasi. Šią specialybę sudaro burnos chirurgai, periodontologai ir bendrosios praktikos odontologai, turintys aukštąjį podiplominį išsilavinimą. Implantacijos paprastai atliekamos komandoje. Įsitikinkite, kad ne tik jūsų implantuojantis chirurgas turi reikiamą kvalifikaciją, bet ne mažiau svarbi ir implantą atkuriančio (dantį ant implanto dedančio) odontologo kvalifikacija. Užduokite daug klausimų. Paprašykite parodyti nuotraukas prieš ir po implantavimo ir pasiteiraukite kitų pacientų atsiliepimų.

Implantologija (implantų dėjimas) yra labai techniškai jautri procedūra. Sėkmę lemia tinkamas atvejo planavimas, o mokymas, įgūdžiai ir patirtis taip pat yra pagrindiniai veiksniai, lemiantys procedūros sėkmę. Nors išsilavinimas iš tiesų yra svarbus, dar svarbesni gali būti didelės patirties įrodymai, ypač jūsų interesų srityje… Pasiteiraukite, ar chirurgas turi sertifikatą, kiek laiko jis deda implantus ir ar nuolat dirba arba bent jau bendrauja su atkuriamojo gydymo odontologu.

Prieš įsukant implantą chirurgas turėtų jums viską paaiškinti. Jei manote, kad negavote tinkamos informacijos, palaukite, kol būsite pasiruošę ir visiškai informuoti. Susiraskite geros informacijos, kuri padėtų šviestis. Daugiau informacijos apie dantų implantus galite rasti spustelėję čia arba peržiūrėję šią svetainę, kurioje rasite puikios informacijos.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *